Vrakunčania dobíjajú Európu

Zdroj: Vrakunské noviny • Mesačník Mestskej časti Bratislava – Vrakuňa • Ročník III. • Október 2014 • strana 7
Dátum: 2014/10
Článok: Vrakunčania dobíjajú Európu

Vrakunčania dobíjajú Európu

Skôr ako opíšem výsledky majstrovstiev sveta, zhrniem základné pravidlá nového športu na Slovensku. Kin-ball je loptová hra, pričom lopta má priemer 1,22 m a hmotnosť 1 kg. Ako som už spomenul na začiatku, bola vyvinutá v Kanade pre športové potreby dnešnej doby. Je to primerane fyzicky náročná hra, a pritom nepotrebuje dlhý tréning, aby si človek užil zábavu. Po 15-minútovom vysvetlení základných pravidiel sa dá začať hrať. Čím viac sa trénuje, tým viac sa odkrývajú úrovne odpaľovania lopty, orientácia v priestore a samozrejme, strategické uvažovanie. Hra je návyková, hneď ako sa raz začne a poskladá sa dobrý kolektív, tak už vás to nepustí.

Cieľom hry je odohrať loptu tak, aby tím, ktorý má loptu chytiť, ju nechytil a lopta sa dotkla zeme. Kin-ball je jediná hra na svete, v ktorej hrajú proti sebe tri tímy. Ten z družstva, ktorý odpaľuje loptu, zakričí farbu tímu, ktorý ju má chytiť. Pokračuje sa do doby, pokiaľ nepríde k chybe. Na hru je potrebných 12 hráčov (4 hráči v jednom tíme), súťažný hrací priestor cca 20 x 20 m2, ale môže sa hrať aj v menších priestoroch (veľké telocvične základných škôl).

Vrakunčania dobíjajú Európu

Medzi hlavné výhody kin-ballu by som v prvom rade uviedol, že každý hráč je v pohybe minimálne 72 % herného času, hra je prispôsobená obom pohlaviam a skoro aj veku (cca od 10 rokov). Hlavnou podstatou je, že hra vylučuje individualizmus hráča, hra je založená na spolupráci celého tímu. Z hry v podstate nie je možné nikoho vylúčiť a nemusíte byť športový talent, aby ste si túto hru užili aj s vrcholovým športovcom. No a v neposlednom rade prevádzkové náklady sú minimálne.

V dňoch 25.-28. septembra 2014 sa konali v Hradci Králové majstrovstvá Európy v Kin-Balle, ktorých sa po prvýkrát zúčastnila aj reprezentácia zo Slovenska. Z osemčlenného tímu, ktorý priamo reprezentoval, boli dvaja hráči, rodáci s Vrakune (Marek Pospíchal a Tomáš Zakov).

Súťažilo sa v kategóriách kluby a majstrovstvá Európy ženy a muži. Tentokrát sme súťažili len v kategórii muži, kde sme obsadili krásne 7. miesto v Európe.

Vrakunčania dobíjajú Európu

Turnaj sa konal prvýkrát v Českej republike a musím povedať, že všetko prebehlo na najvyššej úrovni, všetky organizačné veci prebehli podľa predstáv všetkých účastníkov. Nadviazali sme nové medzinárodné priateľstvá a so susedmi z Rakúska sme si dohodli priateľské zápasy.

Ďalšou našu výzvou sú majstrovstvá sveta 2017, ktoré sa budú konať v Japonsku.

Dovoľte mi touto cestou poďakovať všetkým, ktorí boli s nami a fandili priamo na štadióne a ďalším, ktorí nás sledovali v priamom prenose.

V prípade, že sa chcete dozvedieť viac o tomto športe, alebo priamo si ho vyskúšať, tak ma môžete kontaktovať na marek.pospichal@kin-ball.sk, viac info na www.kin-ball.sk

Športu zdar!

Marek Pospíchal
Predseda Kin-Ballovej Federácie na Slovensku