Netradičné športy: Kin-ball

Zdroj: MOMENT.sk • Adriana Martišková
Dátum zverejnenia: 2018/02/03
Stránka: https://www.mmnt.sk/zaujimavosti/netradicne-sporty-kin-ball/
Stránka: https://www.moment.sk • Úvod > Zaujímavosti

Netradičné športy: Kin-ball

Ďalší zo série netradičných športov sa nazýva Kin-ball, a je to asi jediný kolektívny šport, v ktorom proti sebe naraz hrajú tri družstvá.

Autorom tejto jedinečnej hry je učiteľ telesnej výchovy Mario Demers z Quebecu. Kin-ball v preklade znamená lopta v pohybe, no hru môžete nájsť aj pod názvom Omnikin, podľa spoločnosti, ktorá sa zaslúžila o jej rozvoj.

Ako už z názvu vyplýva, Kin-ball je loptová hra. Na rozdiel od futbalu, volejbalu, basketbalu či podobných športov, sa však Kin-ball hrá s nafukovacou loptou, ktorá má netradičné rozmery – priemer 122cm a hmotnosť 1kg.

Každý tím je na ihrisku s rozmermi 20 x 20m zastúpený štyrmi hráčmi. Tímy sú farebne odlíšené, zvyčajne pomocou čiernych, šedých a modrých dresov. Niekedy sa namiesto modrej farby používa ružová.

Hru začína podávajúce družstvo. Podávajú súčasne všetci štyria hráči – traja držia loptu a kľačia pri tom na jednom kolene, štvrtý ju vyhadzuje. Pred podaním jeden hráč zakričí „Omnikin“ spolu s farbou tímu, ktorý musí loptu chytiť, pričom tá sa nesmie dotknúť zeme.

Ak sa vyvolanému družstvu podarí loptu chytiť, stáva sa útočiacim, čo znamená, že podáva. Pri každej chybe tímu si bod pripisujú zvyšné dva.

Zaujímavosťou je, že pri chytaní lopty do nej môžu hráči aj kopať,  a žiadny z hráčov nesmie ostatným v chytaní brániť (môže sa však brániť pri podávaní). Hru môžu hrať aj zmiešané družstvá.

Hlavnou myšlienkou Kin-ballu je tímová spolupráca. Hra vďaka svojím pravidlám a dynamike nedovoľuje individualizmus či nezapojenie sa niektorého z hráčov. Dbá sa tiež na fair-play. Práve preto sa hra čoraz častejšie stáva súčasťou hodín telesnej výchovy v školách. Jedinou prekážkou môžu byť relatívne vysoké náklady, lopta s kompresorom môže totiž stáť až 365€.

Kin-ball sa hrá aj na profesionálnej úrovni. Naši hráči nás úspešne reprezentujú, v roku 2014 sa dostali až do semifinále majstrovstiev Európy, ktoré sa konali v Českej republike. Darí sa aj deťom, školáci zo ZŠ Vrbové tento rok obsadili prvé a druhé miesto v súťaži Inter G Cup v kategórii 12 – 15 rokov, a umiestnili sa tak najlepšie z dvadsiatich zúčastnených tímov.