Kinballisti z Vrbového bronzoví vo Francúzsku

Zdroj: Piešťanský týždeň • Najčítanejší regionálny týždenník pre Piešťany a okolie
Dátum zverejnenia: 2017/07/20
Stránka: http://www.piestanskydennik.sk/rubriky/region/spolocenska-rubrika/kinballisti-z-vrboveho-bronzovi-vo-francuzsku-28919/
Stránka: www.piestanskydennik.sk • Štvrtok 20.07.2017 13:00 | Región / Spoločenská rubrika | Autor: vd

Reprezentanti kinballu z Vrbového zažili svoj prvý veľký medzinárodný úspech na kinballovom turnaji vo Francúzsku. V konkurencii dvanástich družstiev sa tím žiakov zo Základnej školy na Komenského ulici umiestnil na tretej priečke v kategórii hráčov do pätnásť rokov. Prvé bolo družstvo zo Španielska, druhá Kanada.

Kinballisti z Vrbového bronzoví vo Francúzsku

Úspešný tím vrbovských kinballistov s učiteľkou Slávkou Mešencovou a metodikom tohto športu Aurelom Bitterom. (Autor: archív školy)

S bronzovými medailami na krku zažili športovo nadaní tínedžeri okamih slávy nielen počas záverečného ceremoniálu Junior Open Maubeuge 2017 vo Francúzsku, búrlivo ich vítali aj Vrbovčania. „Bol to nádherný výsledok,“ tešila sa z úspechu svojich zverencov trénerka Martina Borsová. Do Francúzska ich nemohla sprevádzať pre nastávajúce materské povinnosti, päste im preto držala doma. Výpravu tvorili žiaci Soňa Foldiová, Sabína Konkušová, Nora Valová, Adam Gono, Martin Mešenec, Matúš Nizner a Šimon Prievozník. Sprevádzala ich ďalšia trénerka Slávka Mešencová spolu s trénerom a propagátorom tohto športu na Slovensku Aurelom Bitterom z organizácie IMA.

Kinball je kolektívna pohybová hra, ktorá vznikla v Kanade na konci 80. rokov minulého storočia. Dnes je populárnou pohybovou aktivitou na hodinách telesnej výchovy vo viacerých krajinách. Počas hry medzi sebou súperia tri farebne rozlíšené tímy. „Cieľom je, aby tím, ktorého farbu zakričí rozhodca, akoukoľvek časťou tela udržal veľkú loptu nad zemou podľa príslušných pravidiel. Hráči, ktorí loptu spracujú, ju musia odpáliť smerom k súperom. Ak niektorý z tímov urobí chybu, súperi získavajú po jednom bode,“ priblížila nám pravidlá tohto športu M. Borsová.

Kinballisti z Vrbového bronzoví vo Francúzsku

Podstatou hry je udržať loptu nad zemou - kolektívne. © - archív školy