Kin-ball – zábavná loptová hra

Zdroj: Biskupické noviny • Apríl 2014 • XIV. ročník • strana 6
Dátum: 2014/04
Článok: Kin-ball – zábavná loptová hra

Kin-ball – zábavná loptová hra

Kin-ball je hra s loptou priemeru 1,22 m a hmotnosťou 1 kilogram. Hru vyvinuli v Kanade pre športové potreby dnešnej doby. Je to primerane fyzicky náročná hra, ktorá nepotrebuje dlhý tréning, aby si človek užil zábavu. Po 15-minútovom vysvetlení základných pravidiel možno začať hrať. Čím viac sa trénuje, tým viac sa odkrývajú úrovne odpaľovania lopty, orientácia v priestore a, samozrejme, strategické uvažovanie. Hra je návyková; hneď ako sa raz začne a poskladá sa dobrý kolektív, tak už vás to nepustí.

Cieľom hry je odohrať loptu tak, aby tím, ktorý ju má chytiť, loptu nechytil a tá sa dotkla zeme. Kin-ball je jediná hra na svete, v ktorej hrajú proti sebe tri tímy. Ten z družstva, ktorý odpaľuje loptu, zakričí farbu tímu, ktorý ju má chytiť. Pokračuje sa dotiaľ, pokiaľ nepríde k chybe. Na hru je potrebných 12 hráčov (4 hráči v jednom tíme), súťažný hrací priestor cca 20 × 20 m2, ale môže sa hrať aj v menších priestoroch (veľké telocvične základných škôl).

Pri kin-balle je každý hráč v pohybe minimálne 72 % herného času, hra je prispôsobená obom pohlaviam a skoro aj veku (cca od 10 rokov). Hlavnou podstatou hry je, že vylučuje individualizmus hráča, je založená na spolupráci celého tímu. Z hry v podstate nemožno nikoho vylúčiť a nemusíte byť športový talent, aby ste si túto hru užili aj s vrcholovým športovcom. No a v neposlednom rade prevádzkové náklady sú minimálne.

Ak sa chcete o tomto športe dozvedieť viac, kontaktujte našu organizáciu ima@ima.sk.
V krátkom čase budeme mať aj web stránku, kde nájdete pravidlá, metodické a tréningové manuály, pravidlá na organizovanie súťaží a turnajov a množstvo ďalších užitočných informácií.

Poznámka redakcie: Príďte sa pozrieť na túto hru na Biskupický juniáles 21.6.2014.

Marek Pospíchal
školiteľ Kin-ballu pre SR