Vybrali sme 10 športov, ktoré by si na akcii Športujúce mesto určite nemal vynechať

Zdroj: refresher.sk
Autor: Tibčo
Dátum zverejnenia: 2016/09/03
Stránka: https://refresher.sk/36051-Vybrali-sme-10-sportov-ktore-by-si-na-akcii-Sportujuce-mesto-urcite-nemal-vynechat
Stránka: printscreen web stránky

Určite si aj ty prídeš na svoje a nájdeš obľúbený spôsob trávenia voľného času.

V nedeľu 11. septembra 2016 prebehne v Sade Janka Kráľa druhý ročník jedinečného športového podujatia, na ktorom si každý priaznivec športu nájde to svoje. Staň sa aj ty súčasťou Európskeho týždňa športu a príď si vyskúšať viac ako 50 športových aktivít v prostredí najstaršieho parku strednej Európy. Na svoje si príde úplne každý - či už prídeš sám, s kamošmi, rodinkou alebo dokonca starými rodičmi. Vyskúšať si budeš môcť skutočne takmer všetko - nielen tradičné športy (futbal, basketbal), populárne kolektívne športy (florbal, volejbal), spoza veľkej mláky (americký futbal, baseball), menej známe (lakros, rope skipping), ale aj skutočne netradičné (kin-ball, metlobal či loopyball). My sme sa pozreli na 10 aktivít, na ktoré by si pri návšteve tejto skvelej akcie určite nemal zabudnúť. Poďme na to.


1. Metlobal

Priamo v areáli Sadu Janka Kráľa budeš mať možnosť vidieť, ako vyzerá ihrisko, na ktorom sa tento netradičný šport hráva. Aspoň na krátky čas sa môžeš vrátiť späť do detstva a stať sa Harrym Potterom. Nehovoriac o tom, že budeš mať možnosť spoznať Slovákov, ktorí sa nedávno vrátili z majstrovstiev Európy v tomto netradičnom športe. A ozaj, počuli sme, že Chrabromil stále hľadá hráčov do svojich radov :)

2. Kinball
Na minulom ročníku akcie Športujúce mesto zaznamenal kinball medzi návštevníkmi veľmi pozitívne ohlasy. Nečudo, že na aktuálnom ročníku nebude opäť chýbať a bude patriť s určitosťou medzi jej najväčšie ťaháky. Hovorí sa, že pravidlá tohto športu si si schopný osvojiť v priebehu necelých 15 minút. Ak som ťa stále nepresvedčil, nezabúdaj na fakt, že nebudeš mať tak často možnosť zahrať si s loptou, ktorej priemer je 122 centimetrov.

3. Šach
Áno, už si konečne zapamätaj, že aj šach je športom. A hoci ti pri ňom nenarastú bicepsy a ani si príliš nevylepšíš fyzickú kondíciu, posilníš predovšetkým hlavu. A ak máš šachistov stále vsugerovaných ako čudákov, ktorí celé dni sedia nad 64 políčkami a ťahajú koníkmi či vežičkami, nezabúdaj na to, že aj šach je pomerne slušný biznis a aktivita, ktorou sa dá uživiť. Taktiež maj na pamäti, že napriek celosvetovému rozšíreniu mnohí nepoznajú jeho celé pravidlá a tvrdia, že na neho nemajú hlavu. A z vlastnej skúsenosti ti môžem povedať, že medzi babami zaboduješ. A neboj sa, hovorím o skutočne krásnych ženách.

4. Spartan
O akciách tohto typu si určite už počul a v posledných rokoch sa tešia obrovskej popularite. Každý silný muž sa chce podobnej akcie zúčastniť, pretože má jedinečnú šancu ukázať svoju fyzickú pripravenosť, kondíciu a ochotu nevzdať sa ani v prípade, keď je zle. Pri pretekoch sa spotíš, budeš špinavý, možno ťa bude bolieť celé telo, ale milovanie s bolesťou je jedna z vecí, prečo sa pravý vyznávač tejto aktivity do nej pustí. Počas Športujúceho mesta sa budeš môcť, okrem iného, porozprávať s licencovaným trénerom, ktorý je na Slovensku ako šafránu. Ak ťa láka predstava, že sa na štart raz postavíš aj ty, máš jedinečnú možnosť získať na všetky tvoje otázky aj potrebné a najmä kvalifikované odpovede.

5. Kanoistika
Vodný slalom a rýchlostná kanoistika patria medzi naše najúspešnejšie športy. Sčasti za to môže fakt, že v našej krajine sa kontinuálne rodia talenty, ktoré to na vode jednoducho vedia, no veľmi na to vplýva aj fakt, že tieto dva vodné športy majú v rámci našej malej krajiny vybudovanú ako jedny z mála kvalitnú infraštruktúru porovnateľnú s ktoroukoľvek inou vyspelou krajinou. Športujúce mesto ti ponúka možnosť zajazdiť si v kanoe aj bez toho, aby si opustil pohodlie zemskej súše. V Sade Janka Kráľa nájdeš niekoľko trenažérov, na ktorých dostane tvoje telo zabrať rovnako, ako keby si bol na vode.

6. Paralympijské disciplíny - handbike a lukostreľba
Slovenskí paralympionici sú na ceste do Ria, aby tam zabojovali o cenné kovy. Hoci ide o reprezentáciu krajiny, nesmieme zabúdať na fakt, že títo ľudia hoci nie sú zdravotne v stopercentnej kondícii, vzopreli sa svojmu osudu a využili svoj hendikep k tomu, aby zmenili svoj život a dali mu nový zmysel. Handbike a lukostreľba sú jedny z disciplín, v ktorých sa bude súťažiť aj v Brazílii. Ak zavítaš do Sadu Janka Kráľa, budeš si mať možnosť vyskúšať, ako sa asi cíti slovenský paralympionik. A okrem toho si uvedomíš, že zdravie, nech je to akokoľvek klišovité vyjadrenie, je skutočne najdôležitejšie.

7. Rugby
V strednej Európe síce tento šport nemá takú veľkú popularitu ako napríklad na Britských ostrovoch či v Austrálii, no postupne sa stále viac dostáva do povedomia športovej verejnosti. Napriek svojmu drsnému vzhľadu ide o jeden z najférovejších športov, kde každý hráč dostane len to, čo si skutočne zaslúži. Možno ťa prekvapí, že na Slovensku ho aj pri pomerne malej členskej základni hrajú ako muži, tak aj ženy. Do Petržalky zavítajú skúsení tréneri z Českej republiky, aby ti ukázali, prečo je rugby skvelé a ak sa ti to bude pozdávať, môžeš ostať aj na ukážkový tréning.

8. Agility
Priestor dostanú aj zvieratká - na svoje si prídu najmä psíčkari. Petržalská zeleň sa sčasti premení na veľké cvičisko, kde budú štvornohí miláčikovia mať príležitosť vyšantiť sa na rôznych typoch prekážok. Prekvapujúco si agility užijú aj samotní psíčkari. Zvlášť tí, ktorí sa inak ako pri venčení psov nevedia donútiť opustiť pohodlie doma a nadýchať sa čerstvého vzduchu.

9. Pole Dance
Ešte stále sa nájdu ľudia, ktorí si pole dance zaškatuľkovali ako aktivitu pre sporo (prípadne vôbec) odeté dámy v nočných kluboch. Pole Dance je však regulérnou aktivitou určenou pochopiteľne pre nežné pohlavie. Ak si chceš vytrénovať postavu, zhodiť prebytočné kilogramy alebo sa odviazať pri netradičnej fyzickej aktivite, pole dance je pre teba ako stvorený. Gymnastky budú spočiatku vo výhode, ale pri usilovnosti a vytrvalosti sa tento náskok rýchlo stratí. Ak naberieš odvahu, určite sa skús pokrútiť okolo tyče. Počas minulého ročníka si to dokonca skúsili aj muži.

10. Šerm
Priznám sa, že som tomuto športu prišiel na chuť ako divák až počas tejto olympiády. Doteraz som mal šermiarov za čudákov, ktorí na sebe nosia masky pripomínajúce sieťku zo včelích úľov. No pravda je taká, že ide o dynamický šport, ktorý preverí tvoju kondičku, tvoje reflexy a tiež to, ako si dokážeš naplánovať taktiku, ako vieš prekvapiť svojho súpera a najmä, ako dokážeš vystihnúť ten správny moment na útok. V Sade Janka Kráľa máš jedinečnú príležitosť vyskúšať si šport, ktorý je stabilnou súčasťou programu olympijských hier už od roku 1896.


Takže sa vidíme v nedeľu 11. septembra v Sade Janka Kráľa! Zoznam športov, program a všetky informácie, ktoré budeš potrebovať, nájdeš na našom webe www.sportujucemesto.sk a na Facebooku.