Kin-ball – pridáte sa?

Zdroj: Vrakunské noviny • Mesačník Mestskej časti Bratislava – Vrakuňa • Ročník III. • Február 2014 • strana 14
Dátum: 2014/02
Článok: Kin-ball – pridáte sa?

Kin-ball – pridáte sa?

Športová disciplína kin-ball vznikla v Kanade v čase, keď musela kanadská vláda riešiť podobné problémy, pred akými stojíme dnes my. V roku 1969 vznikla štúdia, ktorá ukázala, v akom zlom stave bola vtedajšia kanadská populácia, a to predovšetkým vďaka nezdravému životnému štýlu. „Chceme majstrov sveta a olympijských víťazov? Áno, chceme, ale ešte viac musíme chcieť, aby sa pohybu pravidelne venovalo čo najviac Kanaďanov.“ S týmto sloganom a s podporou vtedajšieho predsedu vlády sa spustilo mnoho podporných programov na zmenu životného štýlu a vzťahu k športu.

Na univerzite v Quebecku sa zaoberali úvahami zadania pre projekt Kin-ball, kde vznikli rôzne otázky: Keď je beh najjednoduchší a najprístupnejší, ako ho spraviť zábavným? Aká má byť aktivita, ktorá by bola zábavná a nestresujúca? Akú aktivitu spraviť, aby bola motivujúca pre celý kolektív? A v neposlednom rade, aby nebola náročná na technické vybavenie a dala sa využiť v školskej výučbe.

Kin-ball je loptová hra, pričom lopta má priemer 1,22 m a hmotnosť 1 kg. Bola vyvinutá v Kanade pre športové potreby dnešnej doby. Je to primerane fyzicky náročná hra, a pritom nepotrebuje dlhý tréning, aby si človek užil zábavu. Po 15-minútovom vysvetlení základných pravidiel sa dá začať hrať. Čím viac sa trénuje, tým viac sa odkrývajú úrovne odpaľovania lopty, orientácia v priestore a samozrejme, strategické uvažovanie. Hra je návyková, hneď ako sa raz začne a poskladá sa dobrý kolektív, tak už vás to nepustí.

Kin-ball – pridáte sa?

Cieľom hry je odohrať loptu tak, aby tím, ktorý má loptu chytiť, ju nechytil a lopta sa dotkla zeme. Kin-ball je jediná hra na svete, v ktorej hrajú proti sebe tri tímy. Ten z družstva, ktorý odpaľuje loptu, zakričí farbu tímu, ktorý ju má chytiť. Pokračuje sa do doby, pokiaľ nepríde k chybe. Na hru je potrebných 12 hráčov (4 hráči v jednom tíme), súťažný hrací priestor cca 20 x 20 m2, ale môže sa hrať aj v menších priestoroch (veľké telocvične základných škôl).

Medzi hlavné výhody kin-ballu patrí fakt, že každý hráč je v pohybe minimálne 72 % herného času, hra je prispôsobená obom pohlaviam a skoro aj veku (cca od 10 rokov). Hlavnou podstatou je, že hra vylučuje individualizmus hráča, hra je založená na spolupráci celého tímu. Z hry v podstate nie je možné nikoho vylúčiť a nemusíte byť športový talent, aby ste si túto hru užili aj s vrcholovým športovcom. No a v neposlednom rade prevádzkové náklady sú minimálne.

Na apríl tohto roku sme pozvali na Slovensko pána Pierre-Juliena Hamela, ktorý je jedným zo zakladateľom tohto športu v Kanade a jeho úlohou je predstavovať tento druh športu po celom svete, a hlavne ako jediný udeľuje medzinárodné certifikáty pre jednotlivé úrovne kin-ballu. Spolu s ním príde aj predseda Českého zväzu kin-ballu Martin Paur, ktorý nás motivuje a pomáha nám s aktivizovaním kin-ballu na Slovensku. Bude mi cťou týchto pánov privítať vo Vrakuni, kde by sme chceli spraviť prvé školiace semináre.

Ak sa chcete o tomto športe dozvedieť viac, kontaktujte nás na ima@ima.sk. V marci je plánovaná web stránka, kde nájdete pravidlá, metodické a tréningové manuály, pravidlá na organizovanie súťaží a turnajov a množstvo ďalších užitočných informácií.

Marek Pospíchal
Školiteľ Kin-Ball pre SR